Martynas Pilkis
2012-06-28

Vienos viražai ir vėjo sukiniai

Namų virtuvės stalas Kaune. Stovi litrinis butelis vandens, pripiltas iš čiaupo Vienoje. Greta puodukas, jame vanduo iš vietinio krano.

Ragauju.

Neapgavo – skanus, toks keistai minkštas tas Vienos vanduo. Švelnus poskonis burnoj lieka.

*

Jeigu Vienoje bažnyčios bokštas turi laikrodi, tai šis paprastai veikia. Praktiška. Tikėkimės, Lietuva pamažu pasimokys.

Šv. Karolio bažnyčia, buvau sekmadienio Mišiose. Šalimais jos vakarais šoka valsą, dienom groja akordeonu. Išmėtytuose sėdmaišiuose drybso žmonės, šnekučiuojas arba šiaip į ką spokso.

*

Vėlokas vakaras, metro traukinys. Kalbu su trisdešimtmečiu vyru apie tai, kur čia rasti turkų rajoną ir kt.

Gudras jis, Vilnių žino, giria. Sakosi pats esąs privačių lėktuvėlių pilotas. Skraidina politikus, verslininkus „and all other kinds of motherfuckers“ (įvairius kitus močkručius).

Atrodė truputį išgėręs.

*

Vienoj apstu pritrenkiančių didikams kažkada priklausiusių rūmų. Ten vaikšto šūsnys turistų, ten daromi oficialūs priėmimai, kartais vyksta derybos. Ten eksponuojamos Gustavo Klimto parodos, įrengtos neįtikėtinos bibliotekos. Tos vietos papasakoja apie istoriją daug greičiau ir įtaigiau už istorijos vadovėlį.

Todėl džiugu, kad statomės Valdovų rūmus. Liūdna, kad taaaip illllgai. Bet, nepaisant visų rėkavimų prieš šį projektą, statybų tvora vieną dieną bus nuimta. Rūmai žėrės.

dar vieni rūmai Vienoje. Ten kabo pop siuvenyruose nuvalkiotas Klimto „Bučinys“.

*

+32 laipsniai.

Viešų baseinų kompleksas ant kalvos greta miesto gulte nugultas lankytojų.

Vieni maudos (tyso vėsiam vandeny), kiti tingiai deginas.

Dalis žaidžia futbolą ir tinklinį, dalis laižo ledus.

Nuo tos kalvos atsiveria kvapą gniaužiantis peizažas – kokie du trečdaliai raibuliuojančios nuo karščio Vienos rymo po baseine gulinčiųjų kojomis.

Galėtume Vilniaus kurią kalvą paskirti tokiam reikalui taip pat. Medžiai, aišku, gerai, bet jų gi ir taip gana gausiai pas mus.

*

Laukdamas eilėj bilieto į operą susipažįstu su vidutinio amžiaus vyru:  kinu pagal tautybę, kanadiečiu pagal pasą. Jis čia verslo reikalais savaitę. Dirba saugumo bendrovėje.

– Jeigu nori tikro privatumo, – sako man jis, – naudok kuo mažiau interneto ir mobilaus telefono.

Pats kinietis namie neturi interneto išvis. O grįžęs namo iš mobilaus telefono išima bateriją:

– Neišėmus baterijos visada yra tikimybė, kad kažkas girdi viską, kas vyksta kambaryje, – paaiškina. – Tai galima padaryti, kad ir koks senas telefonas bebūtų.

Kalbam toliau įvairiom temom.

Koks jo patarimas jaunam žmogui?

– Per daug nesiginčyk, jog pasaulis nesąžiningas – niekas nekreips dėmesio. Daug dirbk ir tapk kažkuo. Tik tapus kažkuo tavo skundas dėl neteisingo pasaulio gali būti išgirstas. Kitu atevju, niekam nesvarbu.

Operos balsai, beje, buvo puikūs, žmonės išsipustę (aišku, ne tie kinai ar lietuviai su stovimais bilietais), dekoracijos labai prašmatnios. Tik varginančiai karšta. Turbūt kultūra salėse vasarą nevyksta būtent dėl šios priežasties, o ne dėl kokio aktorių poilsio.

*

Vienoje daug klasikinės muzikos, ir tai žavu. Bet kai ji groja kokio muziejaus tualete, galima pagalvoti, jog viskam – savas laikas, sava vieta.

*

Nesitikėjau, kad pavyks sutikti praktikuojančią austrę katalikę ir paklaust apie liūdnai pagarsėjusį austrų kunigų judėjimą už katalikybės reformavimą. Bet pavyko – eiti į erasmusų vakarėlį su Madrido jaunimo dienų marškinėliais buvo tinkamas pasirinkimas.

Per daug ji to judėjimo nesureikšmina, kaip tik pabrėžia, jog Austrijoj visiems atrodo itin svarbi Bažnyčios vienybė. O jos pačios parapija apskritai labai ištikima popiežiui ir „daro, ką tik šis pasako“. Štai taip.

*

Nekišant nosies iš Lietuvos būtų galima galvoti, kad Kaunas – mažasis Stambulas. Na, žinote, tos kebabinės. Bet Vienoj jų daug tankiau prisodinta. Ir yra skirtumas: Kaune kebabą tau paduos lietuvė, Vienoje – turkas.

*

Vėjo sukiniai ir skersvėjai.

Kaip gražiai apie juos kalbėjo anglų kalbą įvaldžiusi senutė, dirbanti meno muziejaus informacijos langelyje.

Būtent dėl jų mieste oras neužsistovi, gūsiai iš užmiesčio jį vis sujudina, pakeičia šviežiu.

Vienoje kažkuo švelniai kvepia. Kvėpuoti gaivu.

nuotrauka bažnyčios priklauso stst31415
nuotrauka rūmų yra onkel_wart (busy)
8 – paspausk ir pagirk!

Kiti įrašai panašia tema:

Komentarai ( 1 )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *