Svečias
2013-12-07

Trys argumentai dėl nuomonės apie DNV

Autorius  — Martynas Darškus, filosofijos studentas, ateitininkas.

4572131020_0003395690

Noriu pristatyti tris argumentus, kodėl aš neteisus komentaruose po Santos tekstu:

1. Socialinės grupės formuoja moralę (ne sukuria),

2. Tradicinė moralė ir liberalioji nėra dvi konkuruojančios paradigmos,

3. DNV yra ad hominem argumentas, todėl su juo ir reikia elgtis atitinkamai.

 

Dante „Dieviškojoje komedijoje” nusako žmogaus prigimtį iš rojaus perspektyvos:

„Jei, peržengus žvaigždėtą rojaus ribą,

Aš dieviškosios meilės ugnimi

Liepsnoju taip, jog tau net akys riba,—

 

Nesistebėk, nes savo mintimi

Žvelgiu tolydžio į aukščiausią gėrį,

Kurio čionai mes nuolat supami.”[1]


Beatričė „liepsnoja dieviškosios meilės ugnimi”, nes „žvelgia į aukščiausią gėrį danguje savo mintimi”. Poetine metafora Dantė nurodo žmogaus gebėjimą mintimi surasti amžinąją idėją, tokiu būdu sužinoti tiesą. Šis požiūris atspindi individualistinę kultūrą, kurioje tiesa pasiekiama asmeniškai ir tereikia pasistengti nesutepti jos žemiškomis nešvankybėmis. Kultūra turi būti to atspindys, todėl gali būti kuriama asmeniškai.

Taigi, tarkim, užaugęs būsiu svieto lygintojas pagal aukščiausiojo gėrio kurpalį. Baisu, nes tokiu pačiu svieto lygintoju gali būti ir mano kaimynas Antanas, kuris kiekvieną sekmadienį tai paliudija plyšaudomas iš balkono. Kažkaip nepatogu — juo labiau tos gyvenimo tiesos dažniausiai prasideda ir pasibaigia keiksmais, kad jis teisus, o visi aplinkui kvaili. Būtent ši pozicija ir paskatina išsiaiškinti, kodėl jis yra geresnis svieto lygintojas, tačiau paklausus tesužinau, kad jis nepažįsta nieko, kas būtų protingesnis už jį…

Paaiškėja, kad galbūt aš nerėkiu iš balkono, nes savo poziciją gaunu progą išsakyti racionalių argumentų pagalba. Dar daugiau, mano pašnekovų ratas vis plečiasi: vis dažniau ir vis kitaip reikia paaiškinti kodėl užaugęs planuoju būti svieto lygintoju. Argumentuotos diskusijos išklibina bravūrišką poziciją — jos nurodo ką tokioje situacijoje mano tie, kurie man padės subuldozerinti pasaulį pagal aukščiausio gėrio apmatus. Kiekvienas iš jų turi savas išlygas, kurios riboja veiksmus.

Šias diskusijas norėčiau ir pavadinti socialine kultūra — terpe, kurioje gali būti svieto lygintoju tik todėl, kad kiti tam pritaria sviete gyvenantys. Nors aukščiausias gėris nesikeičia, tačiau papildomos išlygos jo įgyvendinimui iškyla nuolat.

Pereinant prie antro punkto, tiek tradicionalistas, tiek liberalas turi turėti omenyje šią socialumo negatyviąją pusę — jų abiejų aukščiausi tikslai yra pakankamai metafiziniai, kad būtų tiesiog tos pačios paradigmos pusės. Nors demokratija tarsi turėtų išryškinti abiejų sistemų geriausias sritis (jeigu tokios yra), tačiau akivaizdžiai aukščiausio gėrio ir socialinės kultūros sistemą ji pakeitė racionalaus pasirinkimo teorija. Liberalai skelbiasi, kad tai įvyko dėl „sveiko proto revoliucijos”, todėl bet koks pasipriešinimas vykstantiems procesams yra noras paminti piliečių laisvę ir lygybę[2]. Mano pozicija, kad „liberaliame valdymo procese svarbus yra idėjų skirtingumas. Jei idėja yra sekanti iš tradicijos, ji nėra labai skirtinga nuo kitų idėjų esančių ‘tradicijos lauke’.” yra silpna, nes liberalų tradicijos laukas yra racionalaus pasirinkimo teorija.

Trečias momentas — „DNV” yra ad hominem tipo loginė klaida, nes tokiu būdu žmogus yra apkaltinamas nepopuliarių argumentų vartojimu, nesigaudymu dabar vykstančiame procese. Šalia to neišvengiama nunc pro tunc loginės klaidos, kada praeitis interpretuojama pagal dabar turimą nuomonę.[1] Dantė, A. Dieviškoji komedija. Vertė Churginas A. Vilnius: Vaga. 1988. P. 332.

[2] Jokubaitis A. Liberalizmo ir Demokratijos konfliktas.  2009. [interaktyvus]. Prieiga per internetą: <http://www.leidykla.eu/fileadmin/Politologija/53/3-20.pdf>

Nuotrauka priklauso Jane Ann Hale

 

5 – paspausk ir pagirk!

Kiti įrašai panašia tema:

Komentarai ( 3 )

 1. Pamaniau, kad jei kada rašysiu straipsnį į šį ar kokį kitą blogą, tai jis bus istorinės tematikos. Tikėtina, kad tokiu atveju man pavyks išvengti vidutiniškų, dažnu atveju, jau senai išmąstytų (ir gal net gan neblogai sukritikuotų) minčių pakartojimo.

  Martynai, galbūt todėl, kad tu esi filosofas, o aš gan vidutinio proto istorikė – man sunku suprasti tavo mintį. Skaičiau tavo straipsnį du kartus.. šį tą tarsi dalimis suprantu, bet visumos niekaip nepavyksta apdoroti.

  Aš kaip istorikė mėgėjiškai domiuosi post-modernizmo ideologija ir jos poveikiu dabartinei visuomenei. Esu tikra, kad tu kaip filosofas, tai išmanai labai neblogai (jei teisingai supratau, šiek tiek post-modernistinės ideologijos užgriebei ir šiame straipsnyje). Aš būčiau nepaprastai dėkinga, jei tu parašytum straipsnį su apibendrinančiomis savo įžvalgomis šios ideologijos tema, atsižvelgdamas į tai, kad straipsnį skaitys tokio vidutinio proto žmogus kaip aš.

  Ir dar.. ne visada būna aišku, tad pabrėšiu, kad šiame komentare sarkazmo nevartojau :)

 2. Antrą kartą išgirdęs „tu esi filosofijos studentas” pradedu suprasti, kad tai kvepia šiokiu tokiu elitizmu. Iš šono čia — rašinys, kuriame šizofreniškai bandoma polemizuoti vos ne su savimi (ir dar viešoje sferoje), nu tai jis tikrai kvepia mistiniais simuliakrais, postmodernais ar rizomomis.

  Bandžiau apeliuoti į moralinio sprendimo sudėtingumą — Santos tekstas pateikė vienus apibendrinimus (argumentas DNV rodo, kad asmens pažiūros yra pasenę), aš pagalvojau apie kitą galimą sprendimą (DNV kviečia pasieškoti kitų argumentų diskusijose apie moralę — neapsiriboti tik seniai girdėtais ir jau praradusiais retorinį poveikį), paskui parašiau tris tezes, kodėl DNV argumentas yra toks skausmingas.
  1. Jei išmoktume Viduramžių pamoką ir siektume tiesos tuo keliu, kuriuo Bažnyčios tėvai mus veda, susidurtume su socialinės terpės iššūkiais. Be žmonių (socialinės kultūros), kurie mus supa pagalbos neįmanomas toks milžiniškas darbas, kaip pilnas moralinis apsisprendimas.
  2. Ideologijos bando apriboti socialinę kultūrą, prašydamos pateikti sprendimą dar prieš diskusijai prasidedant.
  3. Pastebėjus, kad tikras ideologijos apologetas diskusijoje nepraleis progos pasakyti kažką skambaus kaip „dabar ne Viduramžiai!”, reikėtų supeikti šią retoriką dėl jos loginio klaidingumo. Šalia Santos išsakyto nun pro tunc, dar manau, kad visai tiktų ir ad hominem.

  Ne per daug publicistinis tekstas, tas tiesa. Bet gal yra kažkokia nauda ir iš tokių?

 3. Džiaugiuosi, kad p. Lina iškvietė Martyną šiam komentarui. Ir man po jo daug lengviau kažką parašyti.
  Nes, kaip pats pastebėjai, kai viešoje erdvėje parašai įrašą su skambia paantrašte “kodėl aš neteisus komentaruose”, tokį skaitytoją kaip aš iškart nuteikia ieškoti ironijos ar ko panašaus. Mano patirtis sako, kad lengviausia įtikinti kitą savo mintimi, jei pripažįsti savo neteisumą ir tada neši tai, ką manaisi esant teisumą.
  Bet čia iškyla dar viena aplinkybė, jau minėtas “filosofijos studentas”. Gal aš neteisi įtariai pasitikdama tavo tekstą (o tokia pozicija dar ir trukdo jį gerai suprasti), nes iš tavo studijų kyla toks mąstymo įprotis apžvelgti dalyką iš visų pusių, gal net žvelgti į jį iš šiokio tokio nuotolio, kas ganėtinai sudėtinga tam, kurio studijos nėra mokymasis mąstyti.
  Ir galiausiai, nemanau, kad tai kvepia elitizmu. Būtų kažkaip prieš pasaulio tvarką, jei tas, kuris keturis metus mokėsi filosofinio mąstymo ir jos istorijos šioje srityje žinotų ir gebėtų tiek pat, kiek, pavyzdžiui, keturis metus prasimokęs nuspėti partijų ir rinkėjų elgesį beigi skirti demokratiją ir liberalizmą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *