Linas Braukyla
2016-02-04

Trumpas eilinis laikas

laikas_L.B.Mes nežinom, kodėl, bet darbuotis

Per šešias įtempimo dienas

Tenka mums. Ir tada vainikuoti

Galim švęsti šventes prabangias.

(Mačernis)

Eilinis laikas yra ilgas, kartais pernelyg ilgas, jei laukiama švenčių.

Eilinis laikas yra tos šešios įtempimo dienos, kurias vainikuoja sekmadienis. Tačiau kas esmingiau savaitėje: „įtempimas“ ar šventė? Kas svarbiau gyvenime: eilinis laikas ar neeilinis laikas?

Tikslingiau klausti truputį kitaip: o kas yra esmingiau gyvenime: eilinis laikas ar šventė? Kuris iš šitų dviejų reiškia patį gyvenimą?

Eilinis laikas“ anglų kalboje vadinamas „ordinary time“. Ordinary reiškia eilinį, įprastą, neišskirtinį ir etimologiškai kyla iš žodžio „order“, reiškiančio tvarką. Sprendimas būtent taip į anglų (ar prancūzų) kalbą išversti lotyniškąjį tempus per annum aiškinamas tuo, kad eilinio laiko sekmadieniai yra sunumeruoti (t.y. „paklūsta skaičiavimo tvarkai“). Tačiau atrodo, kad čia yra dar gilesnė įžvalga: eilinis laikas, metų laikas (tempus per annum) yra tvarkingas laikas. Tai, kas nėra šventė, yra laikas tvarkai.

Eilinis laikas pats turi būti tvarkos įsikūnijimas. Tai dorybės – įprasto polinkio į gera ir gera darymo – laikas. Tai pačių reikalingiausių įpročių laikas. Tai tik svarbiausių veiklų laikas. Jis turi būti tvarkos įsikūnijimas ne savo disciplininiu griežtumu, bet aiškiu siekiu įkūnyti tokį gyvenimą, kokio norime.

Eilinio laiko reikia trokšti kaip amžinybės, nes jis skirtas ją atspindėti. Pati kasdienybė, pats pasaulio cikliškumas paroje, kviečia sutalpinti kasdienybėje visą metų ciklą, visą Išganymo istoriją, įtampą tarp Didžiojo Penktadienio ir Velykų (kaip yra pastebėjęs popiežius Benediktas XVI), džiaugsmą ir susirūpinimą, kviečia siekti gėrio ir jau juo džiaugtis, priimti gyvenimą ryte ir atiduoti jį vakare. Taip, net jei mūsų netobulumas, mūsų netvarka, sukuria kančią, kuri šaukiasi „prasiblaškymo“ arba tiesiog poilsio.

Eilinis laikas yra trumpas, kartais pernelyg trumpas, jei jo trokšti.

O tuomet Prisikėlimas.

19 – paspausk ir pagirk!

Kiti įrašai panašia tema:

Komentarai ( 2 )

  1. Prisikėlimas – labai gerai, tai visų mūsų ateitis. Ateitis t.y. laiko matavimo vienetas. Atpirkto laiko vienetas. Ateitininkams tinka eilinis laikas, nes juose atsinaujina Kristus. Garbė Kristui. Geras straipsnis, geri ateitininkai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *