Martynas Pilkis
2011-12-14

Kodėl prezidentė pasirašė po alkoholio reklamos draudimo atšaukimu?

Dalia Grybauskaitė pasirašė po šiuo įstatymų ir čia visai nėra jokios staigmenos.

Kodėl prezidentė pasirašė?
 • ji neturi jokio intereso pyktis su partijomis, nes vienas prezidentas be Seimo paramos yra gana silpnas žaidėjas. Ypač žinant tai, jog ateinančiuose rinkimuose aršiausiai šiam įstatymui besipriešinanti TS-LKD dalis yra beveik pasmerkta pralaimėjimui.
 • suinteresuoti žmonės (alkoholio pramonės užperkami registruotų ir neregistruotų lobistų būriai) kiek ilgiau padirdėbtų ties reikalu ir užtektų  Seimo narių, norinčių atšaukt draudimą – prezidentės veto būtų perliptas.  Ten vis tik dirba profesionalai, o ne išskydę visuomeninkai, kurie pirmai progai pasitaikius prisiima aukos vaidmenį.
 • toks veto perlipimas būtų labai žalingas prezidentės rūsčiam įvaizdžiui.
Kodėl partijos nesuinteresuotos šiuo įstatymu?
 • Alkoholio reklamos draudimą (ir bet kokias kitas pardavimus mažinančias priemones) palaikančios partijos nebegaus legalios arba nelegalios paramos iš alkoholio pramonės rinkimams.
 • Dauguma žmonių alkoholį mielai vartoja ir nenori, kad būtų apsunkintas kelias jo gauti. Todėl jie ne taip noriai balsuos už draudimus palaikančias partijas.

Tik buvimu valdžioje suinteresuotos partijos tikria nejaučia jokios pareigos žmones mokyti, šviesti, ugdyti, raginti pagalvot ir panašiai.

O lietuviškos visuomeninės organizacijos, kurios tarsi turėtų tai daryti, yra beveik niekinės reikšmės, nepritraukia narių, neturi jokio beveik priėjimo prie žiniasklaidos – ką puikiai rodo šita istorija, kai lengvai nusispjauta į pustrečio šimto (!) organizacijų kreipimąsi.

Visuomeninkai galėtų pagaliau suprasti, kad jie, dėdami viltis į prezidentę, žaidžia pagal savo sugalvotas taisykles, kurios neveikia. D. Grybauskaitė nėra geroji Tautos mama, kuri veda Lietuvą į šviesą ir ja rūpinasi. Panašu, jog lietuviai vis dar galvoja apie prezidento postą kaip Tautos Vado sostą, nors iš tiesų prezidento politinė galia nėra itin didelė.

Kai prezidentė yra D. Grybauskaitė, tos galios dar labiau sumažėja. Yra aiškių ženklų, rodančių, kad prezidentė save suvokia ne kaip suverenios valstybės vadovę, o kaip ES paskirtą vietininkę:

Prezidentės teigimu, Lietuvoje galiojantys apribojimai alkoholio reklamai yra pakankami ir atitinka ES praktiką. Alkoholio reklama visiškai yra uždrausta tik Norvegijoje, kitose 27 ES šalyse draudžiamos tik kai kurios alkoholio reklamos formos.  (Bernardinai.lt)

Taip mes ir gyvenam. Alkoholizmas – kiap Rusijoj, įstatymai – kaip Europos sąjungoje. Lietuva – tikras tiltas iš Rytų į Vakarus. ♦

2 – paspausk ir pagirk!

Kiti įrašai panašia tema:

Komentarai ( 6 )

 1. Atrodo kuo toliau, tuo labiau vyriausybių vadovai ir prezidentai prisiims vietininkų pareigas. Bet aš čia ne apie tai: suprantu, jog reklamos nebuvimas yra tiesiog dar vienos paskatos gerti nebuvimas, bet juk tai vistiek neišspręs gėrimo priežasčių ir neįtikins, kad alkoholizmas savaime yra blogai :/ atrodo, Lietuvoj kaip visada koncentruojamės ant prevencijos vietoj to, kad pozityviais veiksmais spręstume problemas.

 2. Kažkaip tik perskaitęs šitame straipsnyje, kad “lietuviškos visuomeninės organizacijos, kurios tarsi turėtų tai daryti, yra beveik niekinės reikšmės, nepritraukia narių, neturi jokio beveik priėjimo prie žiniasklaidos” suvokiau kad vis tik čia slypi problema. Anais laikais ateitininkų sėkmė ir priklausė daugiausiai nuo visuomenės ugdymo, galų gale nuo narių ugdymo, tiek ateitininkų, tiek pavasarininkų. Kiek visuomeninės organizacijos užsiima visuomenės ugdymu? Kiek mes žinom kaip tuo užsiimti? Galų gale, ką aš dėl to padariau? Manau kad nepakanka vien savo draugų rate pabambėti apie neišprususią ir susiskaldžiusią visuomenę, kuri renka “tautos vadus” ar kitokius bajorus ir baronus.

 3. Na, gal dėl alkoholizmo lyginimu su Rusija perspausta (bent mano žiniomis, kurios gali būti ir labai pasenę). Bet šiaip sutinku. Martynas, kaip visad, nevynioja vatos. Labai geras pastebėjimas ir apie dabartinę Prezidentę.

 4. Mano nuomone, Veryga ir co. truputį nepopuliarūs, nes pasisako už visišką abstinenciją. Gal ir racionalu, bet truputį nežmogiška. Mano paties požiūrį į alkoholį iš radikalaus “nė lašo” į “galima, kai geri ne iš liūdesio ar vienatvės, o iš džiaugsmo” pakeitė G.K.Čestertonas.
  Sakyčiau, svarbiausia būtų ne išvyti alkoholį iš Lietuvos, o ugdyti gėrimo kultūrą. Atrodytų, kad tuo iš dalies suinteresuoti ir patys gamintojai (pvz. Mineraliniai vandenys), bet įtariu, kad pagrindinė jų motyvacija – tiesiog skatinti vartojimą, o ne ugdyti sąmoningą santykį su alkoholiu. Na o gėrimo kultūrą reikia pirmiausia ugdytis asmeniškai ir savo aplinkoje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *