Svečias
2013-11-02

O tikri dalykai visai ne likvidūs…

Teksto autorė – Vita Kuodytė

Zygmunt-Bauman

Svarstau, kas atsitiktų, jei apie veiklią meilę pasauliui imtų ir prabiltų tie, iš kurių mažiausia to tikimąsi ir tuomet, kai to nelaukiama. Štai, kad ir amžiną atilsį dėdulė Jobsas. Žinoma, jo knyga ir posakiai labai laisvai interpretuojami, tad ginčijimąsi ir sakoma, kad panašių minčių užčiuopti galima. O vis dėlto… To norisi ne kaip retorikos priemonės ar atsakingos kompanijos įvaizdžio detalės, bet iš pačio žmogaus, staiga ėmusio ir suvokusio kažką reikšmingą. Kam? Tam nelemtam kasdienybės užmaršumui išsklaidyti, kai paniurusi fizionomija sako, kad nėra kada mylėti savęs ir artimo. Naivus noras, sutinku.

Tokios mintys užplūdo palikus Vilniaus universiteto teatro salę po sociologijos žvaigžde vadinamo Zygmundo Baumano paskaitos apie du mūsų pasaulius – vieną online, kitą – offline. Šis guvus aštuoniasdešimt septynerių Lydo universiteto lenkų profesorius emeritas savo paskaitą baigė šiais žodžiais: „Tik nesakykite, kad niekas jūsų neįspėjo“. Neįspėjo apie offline pasaulio praradimus įjunkus į internetinį. Žinoma, profesorius kalbėjo apie veidaknygės kultą ir panašius laiko vagis, apie kuriuos kasryt populiariausi naujienų portalai paskleidžia žinią pavadinimais „Naujausias tyrimas rodo, kad nuolat daromi įrašai apie savijautą ilgainiui priverčia savijautą suirzti“.

Nepaisant plačiai paplitusios veidaknygės ir pardavimų pasiūlymus pagal naršomų puslapių prioritetą sugeneruojančių kampanijų internetinius varikliukus kritikos, Baumano pasakyta pagrindinė žinia supurtė. Baumanas sako, kad prarandame dialogo galimybę. Paradoksalu, ar ne? Prisimenate, kiek komentarų ir įrašų padarėte – ir štai toks kaltinimas – prarandame dialogo galimybę! Svarbus vienas patikslinimas – dialogo su tais, kurie nepriklauso mūsų diasporai, į kurias taip susiskirsčiusi virtualioji žmonija. Žinoma, diasporą šiuo atveju reikia suvokti kaip savų bendraminčių grupelę.

Ir tuomet Baumanas priminė vieną pavyzdį sakydamas, kad pasauliui reikia kalbėtis tam, kad suprastume tuos, su kuriais nesutinkame. Šį rudenį popiežius Pranciškus davė interviu ne katalikiškai žiniasklaidos priemonei, bet kairiųjų pažiūrų Italijos dienraščiui la Repubblica. Atsakė į save iš katalikiškos šeimos kildinančio ir ateistu besivadinančio Eugenio Scalfari klausimus. Kviečiu pasinaudoti online pasaulio teleportacijos galimybėmis ir žvilgtelti, kas ten. O prisiminus Baumaną galima pridėti ir jo akcentą, skirtą sudėtingoms, daug pastangų reikalaujančioms, tačiau priešingai nei kontaktą be kontrakto siūlančiam tūkstantiniam socialinių tinklų draugų ratui, draugystėms puoselėti. Apie šį sociologą sukurtame filme „Sunku šiandien būti žmogumi“ girdimi jo paties žodžiai. Šiandien yra likvidžių dalykų, bet tikri dalykai – kieti, nepakeičiami.

Nuotrauka yra Zenekos
10 – paspausk ir pagirk!

Kiti įrašai panašia tema:

Komentarai ( 1 )

  1. Kažkoks keists jausmas perskaičius šį straipsnį spausti ,,rekomenduoti”… :)
    Bet kokiu atveju, ačiū autorei už straipsnį ;) Kieti paskutinai žodžiai…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *