Tomas Taškauskas
2013-01-21

Diskutuoti negalima patylėti

Kaip tikriausiai ir dauguma iš jūsų, esu dalyvavęs ne vienoje ugningoje virtualioje ir tikroje diskusijoje su sekuliariai nusiteikusiais žmonėmis. Neretai tik jai pasibaigus suprasdavau, kad laikas išvaistytas tuščiai. Kodėl?

Vienas Catholic Voices iniciatyvos dalyvių, Peteris D. Williamsas, yra pastebėjęs, kad internete beprasmiškiausia ginčytis su troliais –

piktybiškai nusiteikusiais komentatoriais, kurie nėra pasirengę keisti savo mąstymo, bet lygiai taip pat nenori keisti ir temos.

Trolinimas, kuris ypač plačiai išplito populiarėjant socialiniams tinklams, paprastai reiškia procesą, kai vienas asmuo specialiai provokuoja kito asmens ar asmenų grupės pyktį arba kitas neigiamas reakcijas. Per praeitąmet vykusius Seimo rinkimus šis virtualios tikrovės fenomenas įžengė ir į politikos sferą.

Kaip rodo mano bendravimo internete patirtis, ar diskusijoje užtaikei ant trolio, dažniausiai galima nuspręsti jau po pirmojo ar antrojo atsakovo komentaro. Jeigu žmogus neatsižvelgia į tavo argumentus, juos laiko niekiniais arba įžeidinėja – geriausia nustoti komentuoti, nes tik veltui gaišti laiką.

Neseniai australai paskelbė sąrašą patarimų, kaip apsisaugoti nuo neigiamo trolinimo poveikio.  Svarbiausias patarimas – nekreipti dėmesio į trolius. Į bjaurius, nesubredėliškus, įžeidžius arba aiškia išankstine nuostata paženklintus komentarus ir pastabas atsakinėti neverta. Jei jie vis tiek neduoda ramybės, trolius reikia blokuoti.

Apibendrinti būtų galima senos geros lietuvių patarlės parafraze – duok troliui kelią. Pirmiausiai svarbu žinoti šią tiesą, o tada jau galima įprasti ir taikyti. Bet kartais, ypač tikrovėje, diskusijos neišvengiamos, nes kaip krikščionys esame pakviesti gin

ti savo tikėjimą ir jo tiesas. Ką daryti, kad pašnekesys su kitaip manančiais žmonėmis nebūtų tuščias ginčas su krūva neigiamų emocijų?

Peteris D. Williamsas pateikia penkis patarimus.

 1. Diskutuoti negalima patylėti. Svarbu įvertinti ne tik, kur ir kada dėti kablelį, bet kaip elgtis po to.Nemanyk, kad kitas žmogus yra blogio įsikūnijimas. Neretai neigiamą nuomonę apie tikėjimą lemia žinių trūkumas arba tikėjimo fenomeno nesupratimas. Pvz., daug kas mano žinantys esmines krikščionybės tiesas, bet iš tiesų dažniau žino karikatūrines jos versijas.
 2. Nepasiduok emocijoms. Kai kitas pasako ką nors šokiruojančio arba įžeidžiančio krikščionių tikėjimą, natūralu supykti. Bet ši emocija trukdo susikalbėti, išgirsti kitą ir adekvačiai atsakyti į jam galbūt iš tiesų svarbius klausimus. Jei žmogus ir nepriims tavo argumentų, jis tikrai atkreips dėmesį į tai, kaip bendrauji.
 3. Nebūk nemandagus. Nors kitas diskusijos dalyvis ir elgtųsi netinkamai, tai nesuteikia jokios teisės kartoti blogą pavyzdį. Atsuk skruostą ir stengtis palaikyti protingą pokalbį. Tam labai padeda geras jumoro jausmas.
 4. Nevaidink aukos.  Menkas malonumas kalbėti su tikinčiuoju, kuris, užuot reagavęs į argumentus, visur mato persekiojimą arba puolimą.
 5. Melskis. Net už trolius. Malda galbūt padės rasti tinkamesnius žodžius ir tinkamesnį žvilgsnį į kitaip manantįjį. Be to, tikėjimas – malonė, tad atverti netikinčio žmogaus širdį ir protą yra ne mūsų, o Dievo darbas.

 

20 – paspausk ir pagirk!

Kiti įrašai panašia tema:

Komentarai ( 8 )

 1. Smalsu, kiek terminas „Trolinti“ yra artimas lietuviškam veiksmažodžiui kvailinti.

  kvaĩlinti, -ina, -ino, kváilinti NdŽ
  1. tr. K daryti kvailą, mulkinti: Spauda buržuazijos rankose yra įrankis darbo žmonių masėms kvailinti (sov.) sp. Tu pats kito ir nekvailink, kad gerai apie tą dalyką nežinai Žvr.

  Tomai?

 2. Kvailinti yra apgaudinėti. “Trolinti” artimiausias “erzinti”. Bet dėl specifikos, kadangi reiškinys gimė naujoje erdvėje, reikia naujo pasakymo. Internetinis erzinimas – kiek per gremėzdiška :) Gal pats turi kokių idėjų naujadarui, Martynai?

 3. Man atrodo, kad tinkamiausias atitikmuo būtų ,,gluminti”. Troliai būtų Glumiai,
  O trololo pavirstų į glumlumlum :)

 4. Matyt teisingai atspėjau, nes pradžioje bandžiau su A.Mamontovu diskutuot religijos klausimais, bet kai pamačiau kad jis visiškai aklas argumentams, visai atsisakiau jo FB kanalo prenumeratos.
  Beje labai reikalingi patarimai internetiniam raštingumui lavinti! Ačiū!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *