Antanas Šveistrys
2016-04-27

Sekso darbotvarkė mokyklose: vardan ko šaudysime?

Mokyklos suolai_2016 04 27Šiuo metu, kai rašau, keletas tūkstančių žmonių Lietuvoje už valstybės pinigus mokomi naudotis ginklais ir, prireikus, žudyti žmones. Kariuomenė nėra malonus reikalas. Tačiau mes palaikome mintį, kad kariuomenė reikalinga.

Tokio palaikymo nebūtų, jei ne laisva Lietuva, kurios nenorime prarasti. Ne veltui nubudusioje visuomenėje tūkstančiai užsirašo savanoriais. Taip, mes burbame DELFI komentaruose, bet Tėvynė yra vertybė.

O jeigu ne poreikis apginti Lietuvą? Ar finansuotume tūkstančių vaikinų poreikį išmokti žudymo meno? Žinoma, ne. Tiesa, čia laisva šalis, ir turėti ginklą bei mokytis juo šaudyti nėra draudžiama. Negana to, juk toks pomėgis gali būti naudingas ne tik Tėvynės gynybai. Kodėl nemokamų galimybių „kariniam švietimui“ panaudojant ginklus nėra tiems, kurie nenori eiti į kariuomenę ir prisiekti Lietuvai?

Pasišaudymai įgauna prasmę tada, kai ja siekiama aukštesnės vertybės, o ne tuščių – netgi į pavojus vedančių – pramogų. Nedraudžiame pasirinkti pirkti ginklų ir mokytis šaudyti tiems, kurie „tiesiog šiaip“, tačiau mokyklose to papildomai ir neskatiname.

*

Nusikelkime į sekso instruktažo mokykloje klausimą.

Jaunimo organizacijų atstovai aną savaitgalį LiJOT asamblėjoje priėmė siūlymus būsimosios Vyriausybės programai. Tarp kitų pageidavimų yra ir toks:

Parengti įstatymą, apibrėžiantį reprodukcijos pasirinkimą, pagalbą seksualinę prievartą patyrusiems asmenims, jaunimo reprodukcinę sveikatą, lytiškumo ugdymą ir reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo principus.

Siūlyme naudojami raktažodžiai leidžia lengvai atkoduoti orientaciją į sekso teises – naują homoseksualų teisių, reprodukcinių teisių (ypatingai teisės į abortą) ir dar bala žino ko mišinį. Toks lytinis švietimas pagal PSO nustatytus standartus reiškia, kad vaikai iki 4 metų turi būti mokomi apie „malonumą bei pasitenkinimą, pasiekiamą liečiant savo kūną”, „ankstyvosios vaikystės masturbaciją”, „teisę tyrinėti skirtingas lytines tapatybes” ir t.t.. 4-6 metų vaikai turėtų būti mokomi apie „tos pačios lyties santykius“, „priimti įvairovę“, o 6-9 metų susipažinti su bręstant vykstančiais pokyčiais, seksu ne vien kaip vaikų, bet ir malonumo šaltiniu bei reiškiniu medijose, kontracepcija, šeimos planavimu ir skirtingais būdais pastoti.

Įvairūs Lietuvoje atlikti tyrimai nurodo, kad jaunuoliai šeimą laiko svarbiausia arba viena pačių svarbiausių vertybių. Paradoksas, jog Lietuvos mokyklose moksleiviams pasiruošti šeimai ir pažinti gimties galią šeimos kūrimo kontekste galimybių nėra. Argi ne to, žinodami šeimos svarbą visų pirma patiems moksleiviams, ir turėtume mokyti?

Žmonės, aišku, nėra vienodi. Ne visi kurs šeimas, tad ne visi panaudotų tokias mokykloje įgytas žinias. Esame laisva šalis – niekas susišeimuoti neverčia ir nenorintys gali to nedaryti. Tuo tarpu daugumai moksleivių reikia sąlygų ruoštis jų laukiamam gyvenimui šeimoje, kas, beje, būtų labai naudinga ir demografiškai nestabiliai, vaikų namų įskaudintai valstybei

Norintys naudoti seksualumą kitaip, ne šeimos kontekste – imti ant danties tualete, eksperimentuoti vienalyčiais santykiais ar netflix-and-chill su saugiuoju prezervatyvu devintoje klasėje – gali tai daryti apsimokydami savo lėšomis ir sava rizika. Rengimas šeimai turi įspėti moksleivius dėl rizikos, bet šiais laikais kažką drausti juk… draudžiama?

Lytiškumas, kaip ir karinis parengimas, yra ne tik jaunuolio, bet ir aplinkinių gyvenimą galintis perkeisti veiksnys. Ar laikai rankoje penį, ar automatą – elgtis reikia labai atsakingai savo ir visuomenės atžvilgiu.  Neuždrausi pašaudyti tiems, kurie to labai nori. Tuo tarpu kalbėdami valstybės vardu apie tai mokykloje, turime akcentuoti dalykus:

  • kurie yra vertybė moksleiviams;
  • kurie yra aukščiau vienadienio pasitaškymo.

Brandus esi tada, kai sugebi pasirinkti ne tai, ko nori dabar, o tai, ko nori labiausiai. Tegul šūviai būna prasmingi!

Nuotrauka iš: https://www.flickr.com/photos/dcjohn/74907741

14 – paspausk ir pagirk!

Kiti įrašai panašia tema:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *