Martynas Pilkis
2011-10-02

Kodėl „Feisbukas“ lėtai nunyks?

„Feisbuko“ laukia galas! Ir ne neapibrėžtas (it pasaulio pabaiga), o labai konkretus.

Taip, ligšioliniai augimo duomenys įspūdingi. Jau 800 mln. vartotojų.

„Wikipedia.org“ paveiksliukas

Bet juk dalykai ir pradeda mažėti nuo aukščiausio kada nors pasiekto taško – tai logiška.  Kas leidžia spėti, jog tokia lemtis ištiks aptariamą socialinį tinklą?

Priežasčių – ne viena.

 • Sudėtingumas. Nuo labai paprastos idėjos – leisti žmonėms pasijusti garsenybėmis, kurių gyvenimas nuolat stebimas ir aptarinėjamas [1. Būtent dėl to FB šurmuly besireiškiantys kunigai ar kiti rimtesni žmonės ten atrodo it kosmonautai Ukmergėj] – „Feisbukas“ išaugo į painų įvairiausių funkcijų kamuolį. Netrukus įvyksiantys profilio išvaizdos atnaujinimai tik stipriai padidins raidžių ir spalvų margumyną (kuris, beje, nužudė paskutinį FB konkurentą „MySpace“). O žmonės mėgsta tai, kas paprasta ir neapsunkina. Būkim atviri, daliai potencialiaĩ itin aktyvių FB vartotojų susigaudyti tinkle vis labiau kliudys ir protinių gabumų stygius.
 • Privatumo išnykimas. Sakoma, jog pasaulis keičias taip, jog privatumo garantuoti nebeįmanoma, o ir žmonėms tai ne(be)rūpi. Pokyčio esmę taikliai atspindi „Google“ šefo Eriko Šmito citata: „Jeigu kažką darote ir nenorite, kad apie tai kas nors sužinotų, galbūt pirmiausiai jums to apskritai nereikėtų daryti?“. Taigi jeigu jau gyveni gyvenimą, būk pasiruošęs, kad visi galės į jį įkišt savo nosį.
  Asmeninio ir viešo gyvenimų ribos nykimas yra ženklas, rodantis civilizacijos posūkį atgal į gentinę barbarybę, kurioje tokio dalyko kaip privatus gyvenimas tiesiog nėra.
  Yra tik genties būgno diktatas.
  Esame padėtyje, kai slydimą į tokią būseną dar galime sustabdyti, ir nemažai žmonių to siekia. Juos dar labiau suburia aiškėjantys faktai apie masinius „Feisbuko“ vykdomus šnipinėjimus. [2. Komentarą apie tai, kaip FB „žudo“ asmeninį gyvenimą, galite rasti čia.]
 • „Nesusimokančiųjų“ problema (free-rider problem). Žinoma, pinigų „Feisbuke“ mokėt nereikia, bet kalbam apie kitokį susimokėjimą. Tinklas remiasi prielaida, kad žmonės savanoriškai dės ten turinį. Kitaip viskas tiesiog neveiktų.
  Žinoma, atsiranda gudruolių, kurie nieko netalpina, o tik žiūri, ką paviešina kiti. Jeigu gudruolių daugėja, turinio mažėja, puslapyje nebelieka ką veikti. Akivaizdu: pats „Feisbukas“ tai suvokia kaip aiškią bėdą, todėl stengiasi ištraukti turinį iš žmonių tiek geranoriškai, tiek jiems to nežinant.
 • Greitmaistis nepasotina. Praėjo nemažai laiko, kol žmonės įsisąmonino, jog greitas maistas tėra nevisavertis įprasto maisto pakaitalas. Vandens nutekės ir kolei bus plačiai suvokti mokslininkų tyrimų rezultaitai, teigiantys, jog „Facebook“ ir „Twitter“ apgauna smegenis, priverčia jas patikėti, tarsi elektroninis bendravimas patenkina socialinius [..] poreikius“. Kai tai bus suvokta, daugumos požiūris į „Feisbuką“ taps ne ką geresnis, nei į greitą maistą. Ir ši diena artėja.
 • Laikas. Nėra laiko gyventi dviejų gyvenimų – tikro ir internetinio. Jau dabar vienas JAV interneto vartotojas „Feisbuke“ praleidžia 8 valandas per mėnesį, šis skaičius auga.  Spėkit iš trijų kartų, kurį gyvenimą žmonės pasirinks pasilikti.
 • Beprasmybė. Taip. „Feisbukas“ puikiai padeda šeipinti imedžą jauniesiems savivaldybių nariams, gauti dėmesio alkanoms penkiolikmetėms, dykai pasireklamuoti pradedantiems tinklaraštininkams ir niekam nežinomoms NVO. Tačiau vidutiniam žmogui,  kokia nauda (be pastovaus reklamos vartojimo ir rūpinimosi gyvenimais žmonių, su kuriais be FB pagalbos nepalaikytų jokio ryšio) jam? Galbūt jos ir nėra.

Taigi. „Feisbuko“ sunykimas atrodo nebe toks ir neįtikėtinas. Labiausiai tikėtina, jog nelabai tolimoje ateity socialinis tinklas teliks kaip neblogas pakaitalas el. pašto grupėms ir daliai asmeninio susirašinėjimo.

O kol kas… užpatinkink tai „Feisbuke“?

***

4 – paspausk ir pagirk!

Kiti įrašai panašia tema:

Komentarai ( 4 )

 1. kunigai ar kiti rimtesni žmonės
  na čia ir sutapatinai :) kunigus su rimtais žmonėm…, kažkaip visai rimtai skaitėsi iki šito sakinio :)

 2. Aš jau prieš pusantrų metų, kada Lietuvoj čia prasidėjo tas bumas registravimosi į facebuką sau sakiau: “Kodėl žmonės ten eina? Juk jis visiškai nepatogus naudotis!” Tai aš, kuris dar ir taip pakankamai IT srityje nusimanantis ir susigaudantis nesugėbėjau perprasti to “vartotojiško” fejsbuko valdymo… bet dabar suprantu, apie ką kalbi.. ne tik tai išstums jį iš rinkos vis dėlto, atsiranda sąmoningų žmonių kuo toliau, tuo daugiau.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *