Martynas Pilkis
2013-01-17

Įstatymai, ginantys bendruomenę tūkstantmečius

Vertybės randasi iš to, kad išmintingiausi ir įžvalgiausi bendruomenės atstovai remdamiesi ilgamete patirtimi ir/arba mistinėmis įžvalgomis, suformuluoja, t.y. įvardina, nusako tam tikrus dėsnius. Iš pradžių jie būna išreikšti tik kaip patarimai, toliau įsitvirtina kaip patarlės, priežodžiai, ir kai kurie jų galutinai užfiksuojami kaip įstatymai.

Dėsniai, nusakantys santykius tarp dalykų, bent kiek nutolusių sociume ir laike, turi būti diegiami per ugdymo sistemą, bausmių sistemą, ir palaikomi galios struktūros. Tai reikalinga, nes eilinis individas, kaip taisyklė, nebūna tiek sąmoningas (pagal ankstesniame [komentare] pateiktą sąmoningumo apibrėžimą), kad suvoktų to didesnio dėsnio svarbą ir nurodymų laikytųsi laisvu noru.

Pavyzdžiui, mokesčių įstatymai yra orientuoti į metinio biudžeto surinkimą, na ir į fiskalinę strategiją kokiam penkmečiui į priekį. Todėl žlugus mokesčių surinkimo sistemai, valstybės, kaip sveiko socialinio vieneto, neliktų per porą-trejetą metų. T.y. į trumpą periodą orientuotų dėsnių nesilaikymo rezultatai pasireiškia labai greitai ir net ir neišminčiui aišku, kad visuomenei tai labai nepalanku.

Tas galioja ir iš religijos kylantiems įstatymams. Tokie įstatymai yra orientuoti ginti bendruomenę tūkstantmečius, todėl ir jų pažeidinėjimas ne taip greitai pastebimas. Kai jie pažeidinėjami ir pažeidinėjami, ir pažeidinėjami, ir nėra kas tai sustabdo, tai žmonės visai pamiršta jų prasmę ir galiausiai daugumą jų nurašo kaip senų laikų atgyveną. Kad nuo to civilizacija silpsta ir silpsta mato tik vienetai sugebančių pakilti ne tik virš kasdienybės, bet ir virš žmogiško lengvabūdiškumo.

Taigi, patys baisiausi praradimai civilizacijai yra tie, kurių daugelis net nepastebi. Bet religinių įstatymų atmetimas atsiduodant į kūno įnorių vergystę, grąžina žmogų į pirmykštį būvį. Jei reikia iliustracijos — vienos nakties nuotykiai propaguojami kaip miestietiško gyvenimo norma. O juk tai žemiau beždžionių lygio!

Tiek apie vertybes, įstatymus ir socialinį horizontą.

Neprisistatantysis, Burgis.lt tinklaraščio komentarai

-
Nuotrauka priklauso  The Forest History Society.
14 – paspausk ir pagirk!

Kiti įrašai panašia tema:

Komentarai ( 1 )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *