Visą laiką žinojau, kad „Tarptautiniame žodžių žodyne“ (2001: 712) žodis super atlaidžiai vertinamas, nurodant šnekamosios kalbos* vartojimą ir pateikiant reikšmes: nepaprastai, puikiai; nepaprastas, aukščiausios rūšies. Tik štai „Kalbos patarimuose“ (2005: 104) pateikiamas griežtas nuosprendis – žodis super yra nevartotina svetimybė. Jo lietuviški pakaitalai yra: 1. ypač; itin; 2. oho; 3.
išskirtinis, išskirtinė, ištaigingas, ištaiginga, ypatingas, ypatinga, nepaprastas, nepaprasta.
Iki to laiko man viskas buvo super… Super facebook‘o komentarų, trumpųjų žinučių, elektroninių laiškų, skype pokalbių tekstuose. Jausdavausi super, kai galėdavau su pokalbio dalyviais aptarinėti superinius dalykus ir, žinoma, sakyti super. Juk tarptautiniame žodžių žodyne leidžiama!! Super!
Ir kai vieną dieną pasako, kad visą laiką vartotas skambus žodelis super (kuris, be abejonės, prideda 3 balus kietumo) yra nevartotina svetimybė, pasijuntu apsigavusi. Jausmas lygiai toks pat, kaip suvalgyti ekologišką produktą, kuriame gausu E. Ir tik dėl to, kad nesidomėjau!
O tada susimąstai, kad tarpukariu sugalvotas reklaminis šūkis „Rinkis prekę lietuvišką“ visai tinka vartojimo super situacijai. Net nepagalvojau, kad rinktis žodį lietuvišką ir nesijausti kalta, jog iki šiol mano kalbiniame gyvenime egzistavo lotyniškasis super ir išstūmė savuosius ypač, itin, oho, nepaprastas, puikiai ir t.t. gali būti taip malonu.
Ech, tik pamanykit, kiek dar nežinančių skaito mano superinius komentarus viešojoje erdvėje ir neįtikėtinai lengvai perima super vartoseną….
O dabar prašau atleidimo, kad teršiau Jūsų, mieli kalbinių pasaulių kūrėjai, aplinką. Nuo šiol noriu, kad mano gyvenimas būtų puikus, kad sektųsi nepaprastai gerai ir kad kiti atrodytų išskirtiniai.
*spontaninė, menkai norminta viešoji šnekamoji kalba
-
nuotrauka priklauso Tambako the Jaguar10 – paspausk ir pagirk!
Vakar šiek tiek diskutavom apie nenorminę leksiką ir visokias svetimybes, žinau kad A.Užkalnis nėra autoritetas pats savaime, bet jo argumentai irgi įdomūs: http://protokolai.com/2012/07/11/kodel-eteryje-reikia-daugiau-nenormines-leksikos/
Radau tikką el.pašte tokią citatą: “Kas yra kraujas žmogaus kūne, tas yra kalba tautos gyvenime. Ištekink iš kūno kraują, o žmogus miršta. Atimk iš tautos kalbą, o tautos nėra.”
Priklauso pal. Jurgiui Matulaičiui.
Super įžvalga :) Ir kartu, nematau jokios tragedijos vartoti žargoną, svetimybes, neteiktinybes. Juk jos rodo, kad priklausai lygiai taip pat kalbančiai žmonių grupei – jaunimui.
O jei rimtai, kaip tuos pačius lietuvių filologijos mokslus krimtęs, turiu pripažinti, kad tikriausiai esu visiškai sugadintas I. Smetonienės logikos. Viešoji kalba turi būti elitinė, nes tai yra viešoji kalba, ji Tave reprezentuoja. Į vestuvių balių neisi su treningiukais? :) Kaip ir sportuoti su kostiumu :) Šnekamoji kalba yra laisva.
Ką kalba Užkalnis – iš dalies galima būtų pritarti (griežtai nepritariu tik keiksmams, nes ir pats jų dar 11 kl. atsisakiau). Nes jis kalba apie šou ir apie publicistiką, kuri turi alsuoti gyvenimo tikrove. O pastaroji neįmanoma be įvairių socialinių grupių žargono.
O jei perimant M.P. stilistiką (dainuoju ką matau), ką tik telefonu kalbėjau su vienu pripažintu poetu. Ir žinot kokį žodį jis pavartojo? Super :)